Jak radzić sobie ze stresem na egzaminie

black_sadness_14_by_kechake_stock-d2xzu4q

STRES PRZED EGZAMINEM? WSZYSTKO ZALEŻY OD NASZEGO NASTAWIENIA I PRZYGOTOWANIA SIĘ ODPOWIEDNIO ZARÓWNO PSYCHICZNIE JAK I POD WZGLĘDEM WIEDZY.

Nadszedł czas sesji, a może niektórzy mają ją za sobą. Dziś chciałam Wam poradzić jak pokonać stres podczas egzaminu ustnego. Myślę, że temat ten będzie zawsze na czasie. To co piszę opieram na swoim doświadczeniu i podejściu, które zawsze kreowałam na takie aby było jak najbardziej pozytywne. Wiele osób ciężko znosi stres przed egzaminem, a nawet dochodzi do tego, że gdy znajduję się przed egzaminatorem, to nagle wszystko wylatuje z głowy tak jakby ktoś przycisną przycisk shift + delate. Tak silny stres powoduje wręcz paraliż myśli i nie wypowiedzianych słów. Dlaczego tak bać się zwykłej osoby? Bo co w niej jest takiego niezwykłego? Tytuł?

Gdybyśmy tak naprawdę przeprowadzili luźną rozmowę, nie na terenie uczelni, szkoły to czy rozmowa w sensie egzaminu wyglądałaby tak samo?

Oczywiście, że nie. Wszystko byłoby inaczej. Nasz mózg przyjąłby informacje o tym, że znajdujemy się na neutralnym gruncie, gdzie nic nam nie zagraża. Ale zaraz, czy na egzaminie może nam się coś stać? No jasne, że nie! Należy popatrzeć się i porównać obie sytuacje, a przede wszystkim je przeanalizować.

Jesteśmy na egzaminie, czekamy na swoją kolej, ludzie coraz to bardziej gorączkują się i dobierają do głowy to co wychodzący po egzaminie powie. Stres rośnie, ledwo co ślinę można przełknąć, ręce zaczynają drżeć. I jaki wniosek pierwszy?

NIE NALEŻY SŁUCHAĆ I DOBIERAĆ DO SIEBIE TEGO CO INNI MÓWIĄ NA TEMAT PRZEBIEGU EGZAMINU. KAŻDY JEST INNY I INACZEJ SIĘ ZACHOWUJĘ.

Drzwi otwierają się i zamykają, zaraz kolej na mnie, a ja nic nie pamiętam, ręce drżą, a nogi się uginają. No i co wtedy?

WEŹ KILKA GŁĘBOKICH WDECHÓW WYRÓWNAJ RYTM PRACY TWOJEGO ORGANIZMU NORMUJĄC ODDECH.

Pomyśl przez moment co da Ci ten stres, co nim zyskasz, pomoże Ci on w zdaniu egzaminu? No raczej wątpię co najwyżej zaszkodzi. Uświadom sobie, że Twój egzaminator też jest człowiekiem i żyje na takich zasadach samych jak Ty. Jest rodzicem, żoną, mężem, przyjacielem, a przede wszystkim właśnie człowiekiem takim jak Ty.

UDOWODNIJ SOBIE, ŻE JESTEŚ ODWAŻNY, A TAKI EGZAMIN TO DLA CIEBIE SPRAWDZENIE SAMEGO SIEBIE WŁAŚNIE W TAKICH SYTUACJACH, BO KIEDYŚ MOGĄ NADEJŚĆ NIEPORÓWNANIE GORSZE.

Na pewno mają lepiej osoby, które są otwarte na świat i społeczeństwo, również też takie osoby co ciągle obracają się wśród ludzi, chociażby przez to, że pracują, chodzą na jakieś zajęcia dodatkowe, gdzie muszą samodzielnie wypowiadać własną opinię.

Gdy jesteś bardzo nieśmiałą osoba i nie masz możliwości nigdzie nauczyć się tego jak być odważnym do ludzi i pewnym siebie, to czas to zmienić! A jak?

  • powoli przełamuj swoją barierę, zniszcz tą otoczkę, która powoduję różne ograniczenia.
  • rozpocznij jakieś zajęcie, które zawsze Cię interesowało, ale w sensie takim, że dzięki temu będziesz obracał się wśród ludzi,
  • tłumacz sobie za każdym razem, że każdy kto Cię otacza jest takim samym człowiekiem jak i Ty, tylko z pewnymi różnicami np. wiekowymi, ale ten ktoś też był kiedyś w Twoim wieku i być może czuł się właśnie dokładnie tak jak Ty dzisiaj.
  • zawsze bądź pewnym siebie, buduj to!

Ktoś powie: łatwo można powiedzieć… przecież ja to wszystko robię i nic. Tak szybko czasami człowiek potrafi zrezygnować, prawie już osiągając to co chce. Nasz organizm przechodzi różne procesy związane ze stresem. Jednak nie do końca stosujemy wymienione wyżej punkty, poddając się naszemu wewnętrznemu wrogowi, pozwalając mu nad nami zapanować. Pewność siebie, tak to jest to, czyli najważniejsza rzecz, która umożliwia nam zdobycia jak najwięcej. Wiesz co chcesz i po prostu rób to na przekór wszystkiemu, wygrywając ze swoim strachem i paniką porażki. Wszystko jest w nas i tylko nauka poznania siebie pozwoli osiągnąć wyznaczone cele! To naprawdę nie jest banał, bo poznanie własnych potrzeb, a także możliwości pozwala nam określić położenie w którym się obecnie znajdujemy.

Pamiętaj przede wszystkim zanim wejdziesz w miejsce w którym masz mieć przeprowadzony egzamin:

  1. Weź głęboki wdech, a później unormuj rytm oddechu by był równomierny
  2. Pomyśl sobie, że nic nie masz do stracenia, a tylko do zyskania.
  3. Bądź pewny siebie, pewny tego co mówisz, bo skoro się uczyłeś to na pewno umiesz

Każde nowe sytuacje zawsze nas czegoś uczą, na przykład tego jak podchodzić do różnych sytuacji sugerując się innymi przeżytymi wątkami naszego życia. Nieraz wiele zdawałoby się takie samo ale jednak jest tylko podobne, przykładem może być miłość, która do każdego jest inna.