Jak poprawić sobie humor?

bloopers__04_by_deathbutterfly_stock

ZŁY HUMOR? PRZECIEŻ KAŻDY Z NAS SIĘ Z NIM SPOTKAŁ. HUMOR JAKI BY NIE BYŁ STANOWI NIEODŁĄCZNY ELEMENT NASZEGO ŻYCIA. W KAŻDYM MOMENCIE COŚ ODCZUWAMY, RAZ JEST TO POZYTYWNE, A RAZ NEGATYWNE, SĘK W TYM ABY POTRAFIĆ RADZIĆ SOBIE Z NIECHCIANYMI ODCZUCIAMI, KTÓRE WPŁYWAJĄ NA NAS NIEKORZYSTNIE, PYTANIE BRZMI: GDZIE ODNALEŹĆ ZŁOTY LEK? 

Złoty lek znajdziesz tylko w sobie i w swoim podejściu do każdej toczonej przez Ciebie bitwy…

 

Bywają takie dni w których nie mamy ochoty na nic, nawet nie chce nam się podnieść z łóżka, a pogoda wcale niekoniecznie sprzyja ku poprawie humoru. Czasami bez żadnych podstaw możemy mieć po prostu zły dzień i co wtedy?

Każdy szuka recepty na polepszenie nastroju i tak naprawdę stara się odnaleźć na tej recepcie odpowiedni lek, który może zastosować aby w końcu zrzucić z siebie to co jest niedobre i zbędne, a czasami wbrew pozorom człowiek poddaje się czarnemu humorowi, tkwiąc w nim dłużej niż powinien, nie dając sobie pomóc.

To nie jest tak, że nie ma żadnego czynnika, który przyczynia się do naszego złego nastroju. Zawsze jest jakiś choćby drobny element, który może spowodować nasz zły stan psychiczny. Lekkie trzęsienie ziemi nieraz może spowodować ogromne straty.

Bywają też takie dni w których chcielibyśmy „kogoś zbić”, wyżywając się, co pewnie niosłoby za sobą jakieś poczucie ulgi, tylko na jak długo? No ale dobrze wiemy, że to nie jest fair i nie jest to zgodne z jakimikolwiek zasadami, dlatego stworzono coś takiego jak worek treningowy, jeżeli masz ochotę boksować się, to do dzieła.

boxer_stock_by_ghost_rebel_stock-d5bi4f1

Najlepiej podczas złego humoru i towarzyszącemu odczuciu złości ubrać strój sportowy i wybrać się na rower, przebiec się ciekawą trasą, czy wziąć udział w zorganizowanych zajęciach sportowych. Wysiłek na człowieka wpływa bardzo korzystnie poprawiając humor, a przy okazji niwelując złość, którą wyładowujemy podczas wybranych przez nas ćwiczeń. Tak, tak wiem, że niektórzy muszą się zmusić do takiego wysiłku, bo jest to dla nich zbyt wiele z powodu lenistwa, a to niestety nie jest zbyt dobre, no ale każdy sam wie co dla niego jest najlepsze, chyba wie…

????????????????????????????????????

Podczas złego dnia wcale nie towarzyszą nam dobre myśli w głowie, a tym bardziej mamy problem z organizacją czasu w ten sposób aby poprawić sobie humor. Wiele dobrych pomysłów wydaję się być beznadziejnych ale w rzeczywistości jest inaczej, a dlatego że negatywnie nastawiamy się prawie do wszystkiego. Warto czasami przemóc się i zmusić do jakiejś czynności po to aby zapomnieć o zaistniałych złych sytuacjach, które powodują zły humoru.

Jeżeli nie lubisz uprawiać sportów, to zawsze możesz znaleźć sobie taką czynność, która nie będzie wymagała zbyt dużego wkładu fizycznego, a mianowicie:

  • pójście na spacer, a jeżeli masz psa, to weź go ze sobą, a będzie to przyjemne z pożytecznym połączone

????????????????????????????????????

  • posprzątaj, oczyszczając przy tym atmosferę, gdyż porządek może też mieć wpływ na polepszenie nastroju
  • wybierz się na zakupy, kup sobie ciacho, koktajl, drinka, itp.

chocolate_mousse_by_tracylopez-d5cojzp

  • oglądnij fajny film
  • jak lubisz gotować, to zrób sobie to na co masz ochotę, a na pewno sprawi Ci to przyjemność
  • poczytaj dobrą książkę tak aby wyłączyć swój umysł na to negatywne, a otworzyć na to co jest pozytywne,
  • może jakaś ciekawa prasa? Teraz można wiele znaleźć ciekawych gazet na różne tematy, a ja ze swojej strony mogę polecić „Świat Wiedzy”

Zły humor kojarzy nam się przede wszystkim z negatywnym nastawieniem, opryskliwością i niechęcią w co sami potrafimy też siebie napędzić,  a machina wewnątrz nas będzie nabierała coraz to większego rozpędu na zamknięcie się w kierunku jakiejkolwiek pozytywności. Na pewno masz w sobie odrobinę siły tej, która pomoże odbić się od tej bezsilności czarnego humoru. Z jednej małej iskry można rozpalić ogień i uzyskać naprawdę dobry rezultat. Trzeba tylko odpowiednio podejść do sprawy.

Podczas gorszych dni dobrze jest wyłączyć się na jakiś moment aby oczyścić umysł. Najlepiej zamknąć oczy, pozwolić odejść całej tej negatywnej energii, która tkwi w ciele i w duszy. Wyłącz myślenie, a włącz na przykład spokojną muzykę, która pozwoli Ci się zrelaksować, bądź może wolisz kąpiel w Twoim ulubionym płynie? Co z pewnością przyniesie ukojenie, odpoczynek i odstresowanie.

Co zrobić gdy jesteś w pracy, szkole czy miejscu publicznym?

Bomba w Tobie tyka, zaraz wybuchniesz, sam nie wiesz co masz ze sobą zrobić. Najlepiej udaj się na chwilę do spokojnego miejsca, na przykład do toalety. Spójrz w lustro, przemyj twarz chłodną wodą i odpowiedz sam sobie na pytanie w czym pomoże Ci Twój gorszy dzień, Twoja gorsza strona? Pozwól by przepłynęły przez Ciebie negatywne emocje, a później postaraj je zmienić na te pozytywne, bo w każdym negatywie można dostrzec pozytyw i każdy negatyw można zmienić w pozytyw.

Stosuj zawsze technikę, która najbardziej Ci pomaga, pamiętaj zawsze trzeba mieć kontrolę nad wszystkim. Trzeba uwierzyć w to, że potrafi się odnaleźć w sobie równoważnie.

Jeżeli odnajdziesz sposób, który pozwoli Ci odetchnąć od czegoś, co jest negatywne, to co każdy następny raz stosowania odpowiedniego „leku” będziesz bardziej zmotywowany i nie pozostaniesz zbyt długo w czymś co jest złe dla Ciebie. Po co sobie samemu pozwalać na niekontrolowane zachowania, trzymanie w sobie frustracji i złości skoro można przełożyć i zamienić ten stosunek w pozytywne relacje, a przede wszystkim  należy pielęgnować te relacje które utrzymujemy sami ze sobą. Jak można utrzymywać takie relacje? Dokładnie rzecz biorąc to jest stosunek, który mamy do wszystkiego, to jest to jak postrzegamy innych i siebie w różnych sytuacjach. Utrzymywanie dobrych relacji ze sobą wiąże się ze stałym poznawaniem siebie, poznawaniem własnych możliwości, mocnych i słabych stron.

Wydawałoby się, że nie ma nic gorszego jak spędzenie naszego fatalnego dnia z naszym czarnym humorem wśród ludzi, których niechętnie chcemy widzieć i chodzi mi to o ogół, a nie poszczególne jednostki. A właśnie to jest błąd, bo gdy przebywamy w otoczeniu różnych osób, to musimy przybrać określone zachowanie i nie możemy pozwolić sobie na to co moglibyśmy pozwolić sobie w domu po prostu w takim miejscu, gdzie bylibyśmy sami, a dlatego, że gdzieś ta frustracja po czasie rozpływa się i znika, gdyż jesteśmy zajęci innymi problemami.

Jedno słowo, a mianowicie humor tak naprawdę wiele oznacza, bo to od niego zależy nasze podejście do spędzonego każdego dnia, a przede wszystkim przekłada się to na nasze życie. Jeżeli jesteśmy cały czas sfrustrowani, to jesteśmy nieszczęśliwi i tak naprawdę brakuje nam pewnych czynników na które wpływ mamy my sami i to my je tak naprawdę kształtujemy w sobie.

Poprawienie humoru nie wymaga wiele, jedyne co jest potrzebne to chęć, której może stwierdzisz, że nie masz, ale to przełamanie się w sobie jest bardzo ważne i sam dobrze wiesz, że warto mimo iż brak chęci dokucza Ci, to uwierz, że potrafisz znaleźć odrobinę siły do działania.

Nieustanny zły humor może wynikać przede wszystkim ze zmęczenia, którego cały czas nabawiasz się po przez niechciane ale konieczne obowiązki, a także przez nieodpowiednie dla Ciebie towarzystwo w którym jesteś zmuszony przebywać. Wiadomo musisz nauczyć się tak dysponować czasem aby odnaleźć chwilę dla siebie, aby odpocząć i to Ty sam dobrze wiesz co sprawi Ci ulgę i przyniesie radość, a także da Ci inny pogląd ten pozytywny oczywiście. Nauka samego siebie jest bardzo ważna, gdyż sam w danym czasie potrafisz powiedzieć czego potrzebujesz aby polepszyć swój humor. Pewnie czasem nawet wydaje Ci się, że masz straszne warunki do tego aby popracować nad sobą i zniwelować negatywne uczucia ale uwierz to jest tylko kwestia odpowiedniego podejścia. Musisz odpowiedzieć sobie na parę ważnych pytań rozkładając swoje uczucia na czynniki pierwsze:

  • Co tak naprawdę Cię irytuje?
  • Dlaczego to ma na Ciebie tak silny i negatywny wpływ?
  • Co może Cię uspokoić i wyciszyć

Nie ma złych dni są różne podejścia do sprawy

Gdy jest już tak źle, to weź poduszkę przyciśnij mocno ją do siebie i zacznij krzyczeć tłumiąc wydobywający się dźwięk, a gdy już skończysz weź się w garść i zacznij myśleć co ciekawego możesz zrobić.

Bo można się poddać albo walczyć, są dwie opcje, a Ty którą wybierzesz?

Ta pierwsza jest dla ludzi słabych niechcących nic zmienić w swoim życiu. Druga jest dla tych, którzy chcą być silni i dążą do tego aby coś zyskać i czegoś się nauczyć.

Dokładne poznawanie siebie jest możliwe wtedy, gdy potrafisz sam ze sobą walczyć wypierając złe nawyki.

Czasami niewiele trzeba by zmienić w sobie nastawienie, wystarczy tylko postarać się nie wpaść w wir nudy, monotonii, która zaczyna osaczać i tworzyć negatywną otoczkę, z której ciężko będzie Ci się wydostać, gdy nie weźmiesz się w garść na czas.